piątek, 26 czerwca 2009

Greccy mężczyźni - Gdzie ci mężczyźni?


Jak powszechnie wiadomo, w Grecji obowiązuje model mężczyzny - macho. Nie ogranicza się on tylko do wyglądu zewnętrznego - jak w niektórych krajach - ale rozprzestrzenia się na wszystkie strony życia. Tutaj na pierwszym miejscu stoi rodzina, której przewodzi ojciec. Dlatego Grecja pozostaje krajem silnie spatriarchalizowanym. Szczególnie widoczne jest to na małych wysepkach i w małych wioskach, gdzie życie płynie tym samym rytmem od 50 lat. Mężczyzna jest najważniejszą osobą w domu, w rodzinie. Oprócz pracy, która daje mu zarobek, nie robi nic.


Wolny czas spędza w kawiarni z kolegami, grając w tavli i pijąc kawę bądź ouzo. Mężczyzna ma swoje miejsca, do których wstępu nie ma kobieta i na odwrót. Kobieta - żona sprząta, gotuje, pierze, prasuje. Mąż czeka przy stole na talerz pełen strawy i jak już się naje odchodzi na popołudniową sjestę. Kobieta w tradycyjnym greckim małzeństwie nie ma za dużo do powiedzenia. Rodzice wpoili jej, że przeznaczeniem kobiety jest wyjść za mąż i urodzić dzieci. W języku greckim znaczenie słowa KOBIETA i ŻONA są tożsame ze sobą. γυναίκα ( gineka )oznacza jednocześnie żonę i kobietę. Czyli Grecy już dawno temu w swoim języku zakodowali rolę jaką ma ona spełniać . We współczesnej Grecji relacja kobieta - mężczyzna zbliżone są do tych z Europy Zachodniej, choć jeszcze często można spotkać przykłady przedmiotowego jej traktowania, szczególnie jako obiekt czysto seksualny.Obserwując taki stan rzeczy, aż trudno jest uwierzyć, że jest to jeden z pierwszych krajów, w którym narodziła się cywilizacja. Patriarchat ma negatywny wpływ na stosunki w rodzinie. Szczególnie wtedy, kiedy córka nie chce podążać ścieżką wyznaczoną przez rodziców, tylko chce iść własną drogą. Za dominacją mężczyzny w greckiej rodzinie świadczy również fakt, że pierwsze dziecko dostaje imię po dziadkach ze strony ojca. Najlepiej jak jest to chłopiec. Drugie dziecko dostaje imię po dziadkach ze strony matki.
Kobieta nie ma łatwego życia, na szczęście powoli w niepamięć odchodzą te czasy, kiedy to mężczyzna decydował o wszystkim, a kobiety musiały walczyć o wolność . Grecy muszą się do tego przyzwyczaić i zmienić swój od wieków kultywowany image - macho od siedmiu boleści. Ku rozpaczy wielu mężczyzn taki model rodziny na szczęście odchodzi już do lamusa.