piątek, 7 sierpnia 2009

Klasztor Ipsilos Pantokrator


Turyści, którzy przez ostatni tydzień relaksowali się na wyspie, mieli okazję uczestniczyć w obchodach Przemienienia Pańskiego, która miało miejsce 6 sierpnia. Klasztor na korfiockiej górze Pantokrator bardzo starannie przygotowuje się do celebracji tego dnia, organizując pielgrzymki wiernych, chętnie uczestniczących w modlitwie. Pielgrzymkowe procesje i modły trwają od 1- 6 sierpnia włącznie.
Święty klasztor pod wezwaniem „ Ipsilos Pantokrator”, co oznacza Najwyższy Wszechwładca, znajduje się w północzno – wschodniej części wyspy i osiąga 914 metrów n.p.m. Został zbudowany na najwyższej górze Korfu, która w starożytności nazywana była „Istoni”. Obecnie wszyscy nazywają ją Pantokrator ( zgodnie z nazwą klasztoru), albo po prostu Górą.
Klasztor wybudowano w 1347 roku przez mieszkańców 23 pobliskich wiosek, lecz został on kompletnie zniszczony w 1537 roku. Budynek kościoła, który odwiedzamy teraz, powstał w XVII wieku. Zgodnie z lokalną tradycją przekazywaną przez tamtejszych mnichów, budowę klasztoru zasugerowali wieśniacy z wioski o nazwie Sokraki. Znaleźli oni bowiem kamień z wygrawerowanym na nim napisem - Przemienie Pańskie i dołączonym do niego skryptem ze wskazówkami dotyczącymi budowy świątyni w tym właśnie miejscu.Mial to być tylko męski monastyr. Mnisi wraz z innymi krewnymi uzyskali prawa do budowy świątyni, tak zwanej bratniej świątyni. Tak właśnie powstał klasztor. Jednak z dwudziestu trzech osad, które zadeklarowały konstrukcję świątyni, tylko dziesięć posiadało „bratnie prawa”. W 1953 roku właśnie ta dziesiątka małych miejscowości zaaprobowała przydział klasztoru do prawosławnej Metropolii wysp Korfu i Paksos.
Najbardziej starożytne budynki monastyru to cele mnichów, które otaczają główny budynek od północy i południa. Cały kompleks otoczony jest kamiennym murem a wejście zdobi kamienna wieża - dzwonnica z typowymi cerkiewnymi dzwonami. Jakkolwiek wiele budynków uległo zniszczeniu, jednak w ostatnich czasach religijni Grecy nie ustają w ciągłych próbach odnowy świętego miejsca.
Na cześć Najwyższego Pantokratora w wiosce Strinilas organizowany jest festyn 5 i 6 sierpnia. Strinilas jest najwyżej usytuowaną wioską na górze Pantokrator, znaną ze swojego lokalnego wina, a także z gry planszowej, którą można podpatrzeć i spróbować podczas wizyty w lokalnych tawernach . Punktem orientacyjnym osady jest dwusetletni wiąz, który rośnie na centralnym placu.
Monastyr Ipsilos Pantokrator jest jednym z ważniejszych zabytków sztuki chrześcijańskiej na Korfu. Jest to również miejsce bardzo silnej wiary, przynoszące odwiedzającym uspokojenie, nadzieję i siłę.
Uczucie bliskości Boga, połączone ze świętością tego magicznego miejsca, a także zapierający dech w piersiach widok ze szczytu góry - sprawią, że odwiedzający zapamiętają tę wizytę na długie lata i może nie ciałem, ale na pewno duchem będą wracać do klasztoru Najwyższego Wszechwładcy.

6 komentarzy:

Beata pisze...

Czy do Ciebie można przyjechać? prowadzisz motel, hotel?

Beata pisze...

Czy do Ciebie można przyjechać? prowadzisz motel, hotel?

Monika pisze...

Tak, prowadzę hotel Akti Arilla na wyspie Korfu. Na stronie bloga znajdziesz www hotelu. Pozdrawiam!

Beata pisze...

a to gapa ze mnie, juz sprawdzam:)

Beata pisze...

Nie moge znalezc cennika, dopiero po zalogowaniu się?

Anonimowy pisze...

witaj Moja Droga.
pamiętasz Blue?
jestem! :P